Odzyskiwanie danych z macierzy RAID Prosty przewodnik po odzyskiwaniu macierzy Raid
Odzyskiwanie danych RAID– Częstym pytaniem zadawanym przez użytkowników końcowych jest to, czy powinni próbować odzyskać dane z macierzy RAID, czy też nie. Jest to dobre pytanie, na które łatwo jest odpowiedzieć. Prosta odpowiedź brzmi: nie. Istnieją pewne bardzo specyficzne rzeczy, które sprawiają, że macierze RAID są dobrym rozwiązaniem do odzyskiwania danych w sytuacjach takich jak atak Machetz Spaniel, uszkodzenie obrazu dysku, itp.
Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 komu można uwierzyć takie zlecenie.
Dwie najpopularniejsze techniki odzyskiwania danych z macierzy Raid to metoda kt i atak mirco. W przypadku całkowitego uszkodzenia obrazu dysku (skonstruowanego przez Raid Manager), obie metody są możliwe do zastosowania. Metoda kt może być również użyta do odzyskania danych z nieaktywnej partycji. Technika mirco wymaga jednak sklonowania dysku w celu utworzenia urządzenia typu workingraid.
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 koszty również wykonalności.
Podczas wykonywania jakiejkolwiek procedury odzyskiwania danych raid, jedną z kluczowych rzeczy, które należy wiedzieć, są różnice między różnymi metodami odzyskiwania danych oraz ich mocne i słabe strony. Dwie najpopularniejsze techniki używane obecnie to atak kt i mirco. Te dwie metody odzyskiwania danych mają swoje wady i zalety.
Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0+1 dojrzały firma.
W przypadku próby odzyskania danych z macierzy Raid z nieaktywną lub częściowo nieaktywną partycją logiczną, jedną z kluczowych kwestii do rozważenia jest ilość wolnego miejsca w macierzy. Im większy obszar logiczny, tym mniejsze prawdopodobieństwo zapełnienia dysków twardych – prawdopodobieństwo uszkodzenia wolnej przestrzeni wzrasta wraz z rozmiarem macierzy. W większości przypadków wszystkie macierze Raid posiadają dość przyzwoitą ilość wolnego miejsca, które może zostać przeznaczone na partycję rozruchową maszyny – pozostałe wolne miejsce jest dostępne do alokacji plików.
Bardzo skuteczną metodą stosowaną przy odzyskiwaniu danych z macierzy, której awaria jest wynikiem uszkodzenia sprzętu jest metoda Raid 0,1 Kt. Technika ta została opracowana przez firmę Apple w ramach walki z rosnącym zagrożeniem utraty danych w wyniku działania wirusów i robaków. Technika Raid 0,1 Kt może zostać wykonana tylko wtedy, gdy fizyczny dysk nie jest sprawny – nie jest więc możliwe wykonanie procesu Raid 0,1 Kt, gdy maszyna jest sprawna. System może być jednak nadal używany, jeśli dysk fizyczny jest sprawny – jest to osiągane poprzez wykonanie oprogramowania Raid 1,0 Copy-On-Demand (COD) zamiast normalnego Raid 0,1.
Aby Raid 0,1 działał, komputer musi posiadać co najmniej jeden kontroler, w przeciwnym razie Raid 0,1 nie będzie działał. Aby to sprawdzić, należy otworzyć System Profiler klikając przycisk „Start” na pulpicie lub klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę „Applets” w Opcjach Systemowych. W System Profiler, zobaczysz listę wszystkich otwartych urządzeń – powinieneś zobaczyć co najmniej jeden kontroler na liście (zakładając, że twój komputer ma więcej niż jeden). Jeśli nie zostanie znaleziony żaden kontroler, lub jeśli kontroler nie obsługuje typu Raid, komputer przejdzie w stan Gotowości.
Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0+1 w dobre zwyczaje.
Następnym krokiem w procesie jest użycie instalatora. Aby skorzystać z instalatora, należy otworzyć dysk zawierający oprogramowanie Raid Manager. Po zakończeniu instalacji, komputer zostanie ponownie uruchomiony i przystąpi do konfiguracji urządzeń Raid 0,1. Proces ten jest podobny do instalacji, z tą różnicą, że dyski będą teraz ustawione na typ Raid. Urządzenia Raid 0,1 zostaną oznaczone jako takie, a proces instalacji będzie kontynuowany z ustawianiem wymaganych dysków i portów.
Aby oprogramowanie Nale działało po awarii dysku twardego, musi zostać uruchomione z płyty Live CD lub OS DVD. Wówczas plik konfiguracyjny Nale może zostać zapisany na dysku twardym. Istnieje jednak bardzo ważne zastrzeżenie – jeśli przed zakończeniem instalacji nastąpi przerwa w dostawie prądu, cały serwer nie będzie działał. Problem ten można rozwiązać jedynie poprzez skontaktowanie się z producentem dysku twardego i zażądanie wymiany na nowy.
Dane adresowe:
AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]